Plaukite rankas prieš ruošiant maistą
Roto virusas (Rotavirus) yra itin paplitęs. Jis sukelia ūmines žarnyno infekcijas. Vyrauja nuomonė, kad jis sukelia ligą tik vaikams, tačiau suaugę taip pat gali sirgti.Rotavirusai, atrasti Australijos mokslininkų 1973 metais, pavadinti taip dėl jų panašumo į ratą (lot. rota – ratas). Įrodyta, kad jie yra viena dažniausių viduriavimo priežasčių daugelyje pasaulio šalių.

Šie virusai, esant 4-20°C temperatūrai, aplinkoje išlieka gyvybingi keletą mėnesių. Jie atsparūs švelniems plovikliams, tačiau žūva paveikus balikliais, spiritu, chloro turinčiais dezinfektantais ar virinant.

Sergama dažniau nuo gruodžio iki birželio, o pikas būna kovo-balandžio mėnesiais. Infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Jis išskiria virusus į aplinką su išmatomis nuo 4 dienų iki kelių savaičių nuo susirgimo pradžios. Kadangi virusai atsparūs aplinkoje ir pakanka jų mažo kiekio, kad sveikas žmogus užsikrėstų, infekcija lengvai plinta per įvairius daiktus, maistą, vandenį. Daliai žmonių šios infekcijos simptomai gali nepasireikšti, tačiau jie vis vien patys gali užkrėsti kitus.

Šia infekcija galima sirgti keletą kartų, kai užsikrečiama skirtingų grupių ar tipų rotavirusais. Kaskart sergant ligos eiga būna vis švelnesnė.

Patekęs į organizmą, virusas pasklinda po jį, todėl atsiranda bendrosios organizmo reakcijos (karščiavimas, silpnumas ir t.t.). Daugiausiai žalos jis pridaro žarnyne (taip sukeldamas vidruavimą):

 1. sutrikdo kraujo pritekėjimą į žarnyno paviršiaus gaurelius,
 2. naikina epitelines ląsteles, slopina maisto medžiagų patekimą į organizmą,
 3. greitina žarnų judesius.

Užsikrėtus simptomai pasireiškia po 1-4 dienų, rečiau po 5-7. Liga prasideda staigiai. Daugelis ligonių:

 1. karščiuoja (nuo 37°C iki 39°C),
 2. vemia (netoleruoja jokio maisto ar skysčių)
 3. viduriuoja nuo 4-5 iki 20 kartų per parą (gausiomis, trintos sriubos pavidalo, dvokiančiomis išmatomis).

Gali atsirasti pilvo pūtimas, gurgimas, skausmas, taip pat silpnumas, mieguistumas, galvos skausmas. Gana dažnai vaikams kartu atsiranda sloga, kosulys, paraudusi gerklė.

Gausiai vemiant ir viduriuojant netekus daug skysčių ir mineralų, pažeidžiama organizmo terpės pusiausvyra, tad ima trikti širdies ir kraujagyslių, inkstų, smegenų veikla. Ligonis pamažu senka, greitėja širdies ritmas ir kvėpavimas, mažėja kraujospūdis, pulsas vis sunkiau užčiuopiamas, papilkėja ar net pamėlsta oda, gleivinės išsausėja.

Šios infekcijos gydymui negalima vartoti antibiotikų ar žarnyno veiklą slopinančių vaistų (pvz loperamido, žinomo kaip Imodium).

Svarbiausia gydymo dalis – vandens ir mineralų atstatymas organizme. Tam naudojamas, nors ir ne tobulos sudėties, bet vienintelis vaistinėse parduodamas preparatas geriamosios rehidratacijos tirpalui ruošti “Rehydron”. Taip pat vartotina geriamoji suspensija “Smecta”, kuri sutvirtina apsauginį žarnyno gleivinės barjerą ir sugeria kenksmingas medžiagas (taip pat ir pačius rotavirusus).

Sveikstant patartina vartoti “gerųjų žarnyno bakterijų” (probiotikų), kurios trumpina viduriavimo laiką ir gerina žarnų gleivinės atsinaujinimą bei veiklą.

Susirgusius vaikus patartina vežti į ligoninę, kur jiems bus suteikta kvalifikuota pagalba.

Jei yra sergančių namiškių, reikėtų:

 1. Ligonį izoliuoti (paskirti jam atskirą kambarį ar jo dalį)
 2. Ligonio kambarys turi būti gerai vėdinamas.
 3. Tualetas ir ligonio kambarys turi būti valomi atskirais įrankiais, naudojant chloro turinčias dezinfekcijos medžiagas.
 4. Ligonis turi naudotis atskirais indais, rankšluosčiu.
 5. Slaugant sergančius kūdikius ir vaikus, asmenims, turėjusiems kontaktą su rotavirusine infekcija, būtina griežtai laikytis asmens higienos reikalavimų – dažnai plauti rankas.
 6. Atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio baltinius. Patartina juos 15 minučių pavirinti su skalbimo milteliais. Išdžiovintus skalbinius reikia gerai išlyginti karšta laidyne.
 7. Vaiko žaislus išplauti muilo – sodos tirpalu.
 8. Naudoti kuo mažiau daiktų. Jeigu yra galimybė – patartina naudoti vienkartinius daiktus.
 9. Sirgusio vaiko į darželį/mokyklą neleisti dar keletą dienų po ligos.

Nuo rotavirusinės infekcijos yra dvi vakcinos, tačiau jos skirtos tik kūdikiams iki pusės metų ir neapsaugo nuo užsikrėtimo liga, tik nuo sunkių jos formų.

Panašius susirgimus gali sukelti ir kiti panašūs virusai – norovirusai, adenovirusai, calicivirusai. Taip pat ūmius viduriavimus sukelia įvairios pavojingos bakterijos, tad bet kuriuo atveju, prieš gydantis namuose, geriau kreiptis į gydytoją.

Bookmark and Share